štvrtok 1. februára 2018

Oporúčaná detská obuv

Ako obuť deti aby sa im chodilo dobre pohodlne a hlavne aby im obuv nepoškodila nohu?

Táto otázka trápi asi mnoho rodičov.
Detský fyzioterapeút Dr. Sneha Gosalia vo svojom poslednom príspevku ponúka pre rodiny a terapeutov veľké množstvo informácií o dôležitej téme odporúčania topánok pre deti:

Akonáhle vaše dieťa začne jazdiť pozdĺž nábytku, aby urobilo svoje prvé kroky, je dôležité premýšľať o tom, aké topánky kúpiť pre vašeho malé chodca. Noha je zložitá štruktúra pozostávajúca z 26 kostí. Tieto kosti sú navrhnuté tak, aby podopierali celé telo, prispôsobili sa nerovným povrchom a absorbovali šok pri každom kroku. Detská noha obsahuje viac chrupaviek ako kosti. Aj keď štruktúra nohy sa úplne rozvíja o 2 roky, samotné kosti sa úplne nevyvinú a nevytvrdia až do veku 18 rokov.


U malých detí nie je oblúk zvyčajne viditeľný ani rozvinutý počas prvých 2 rokov a dokonca ani vtedy nie je úplne rozvinutý. V prvých rokoch detstva je v oblasti oblúka nohy "tučná" podložka, ktorá dáva dojem plochej nohy, ale to nie je ten prípad, pretože ponúka prirodzenú podporu oblúka.

Americká pediatrická akadémia (AAP) vyvinula odporúčania pre deti, ktoré vám pomôžu nájsť topánky, ktoré sú užitočné a nie škodlivé. Pružné a protišmykové sú jednou z najdôležitejších funkcií, ktoré sa dajú nájsť v detskej topánke. Deti by mali nosiť topánky, ktoré sú flexibilné a umožňujú nohe ohnúť sa a pohybovať sa, ako keby dieťa bolo bosé. Taktiež sa musíte uistiť, že topánky vášho dieťaťa správne zapadajú nie su príliš malé.

Deti sa naučia chodiť uchopením prstov na zemi, pretože vytvárajú vnútornú silu svojej nohy a oblúka. Takže doma, odporúčame nechať vaše dieťa naboso, aby podporilo prirodzený vývoj nohy. Keď sú však plochy nerovnomerné, mali by sa používať topánky na ochranu ich nohy.

AAP odporúča pri posudzovaní odporúčaní pre deti:


 1. Topánky by mali byť ľahké a pružné na podporu prirodzeného pohybu nohy so stabilnou základňou podpory.
 2. Topánky by mali byť vyrobené z kože alebo sieťoviny, aby mohli nohy dieťaťa pohodlne dýchať.
 3. Topánky by mali mať gumovú podrážku na trakciu, aby sa zabránilo prešmyknutiu alebo posúvaniu.
 4. Pevná a kompresná obuv môže spôsobiť deformáciu, slabosť a stratu mobility
 5. Topánky by mali mať dobré tlmenie nárazov s trvanlivými podrážkami, pretože deti sa podieľajú na aktivitách, v ktorých dochádza k častým nárazom.

Topánka je vytvorená zo štyroch častí: hornej časti, stielky, vonkajšej podošvy a päty.


 • Horná časť: by mala byť vyrobená z kože, plátna alebo novších materiálov. Detské nohy sa veľmi potia a horná časť obuvi by mala byť vyrobená z priedušných materiálov. Koža alebo plátno umožňuje nohe dýchať.
 • Vložka by mala byť vyrobená z absorpčného materiálu. Polstrované vložky sú dobré, ale väčšina detí nepotrebuje špeciálnu podporu klenby. Všetky batoľatá mladšie ako 16 mesiacov majú ploché nohy a úplne vyvinú oblúk vo veku od 6 do 8 rokov.
 • Vonkajšia podrážka: poskytuje trakciu, odpruženie a pružnosť topánky. Ploché vonkajšie podrážky umožňujú ľahšie začať chodiť.
 • Päta: nie sú potrebné pre batoľatá. Staršie deti môžu nosiť topánky s podpätkami, ale nemali by byť väčšie ako jeden palec, pretože to môže spôsobiť, že noha kĺže dopredu a tlačí prsty na topánku.

Oporúčaná detská obuv

 • Vychádzková obuv: Určité typy topánok sú vhodné pre vaše dieťa vzhľadom na jeho vek. Novorodenci a batoľatá nepotrebujú topánky. Potrebujú mäkké detské papuče alebo topánky, ktoré im nezvierajú nohy. Obuv by mala byť flexibílna a teda viac ako poskytnúť nohe oporu je dôležitejšie, aby bola topánka tvarovaná podľa nohy dieťaťa. Funkcia topánky v tomto veku je teplo a ochrana.
 • Obuv pre batoľatá: vyberajte ľahký topánku, pretože deti v tomto veku, majú tendenciu vyčerpávať veľa energie na chôdzou. Kožená alebo plátená topánka na šnúrky je bezpečnejšia, zostane na nohe a lepšie sadne na malú nohu. Batoľatá môžu v bezpečnom prostredí, napríklad v interiéri, chodiť bosé.
 • Topánky pre deti v školskom veku: Štýl a topánka sú dôležité pre deti v školskom veku. Ich hlavnou funkciou je pohlcovanie nárazov a ochrana pred nimi. V tomto veku si môžete vybrať z rôznych možností vrátane atletickej obuvi, sandále, turistické topánky atď. Je veľmi dôležité nosiť správnu obuv na správnu činnosť, aby ste predišli zraneniu. Pozrite sa na cenovo dostupné, flexibilné a dobre vetrané topánky, ktoré umožňujú dostatok priestoru na rast.
Tu je zoznam niektorých dostupných topánok:

Detské papuče na suchý zips:
detské, papuče, kvalitná, obuv, suchý, zips
Dievčenské papuče s gumičkou:

dievčenské, detské, papuče
Ružové balerínky s gumičkou:

balerinky, baleriny, detske baleriny, dievčenská obuv